Rodzaje wkładów chłonnych 4


Wkład, czyli kawałek materiału, który ma właściwości chłonące. Stosujemy je do każdego rodzaju pieluszek. W kieszonkach wsuwamy do kieszeni, w SIO (Snap in One) przypinamy, w AIO jest już wszyty (choć niektóre AIO mają miejsce na dodatkowy wkład), do otulacza kładziemy tylko.

Wkłady można prac do 60 stopni, czasem do 90 stopni – zawsze zgodnie z informacją od producenta. Do uzyskania pełnej chłonności, wkłady należy wyprać 5-6 razy.

Możemy je podzielić w zależności od rodzaju tkanin, z jakich są zrobione, ze względu na rozmiar, ze względu na zastosowanie, ze względu na ilość warstw, ze względu na sposób umieszczania w pieluszce.

Najprostszym podziałem jest podział na wkłady naturalne (konopie, len, bambus, bawełna) i sztuczne (mikrofibra, obszyte coolmaxem, mayką, mikropolarem, welurem syntetycznym).

Przy naturalnych wkładach nigdy nie uzyskamy uczucia suchości, jak ma to miejsce przy welurze synetycznym lub mikropolarze. Wyjątkiem może być long booster z włóknami węglowymi Puppi, w którym bawełna organiczna ZORB daje uczucie suchości.

Ze względu na rodzaj tkanin:

 1. Mikrofibra – gruby, mięsisty wkład, dobrze chłonie. Polecam do kieszonek, nie powinien stykać się z pupą – ryzyko odparzenia, wysusza skórę.
 2. Bambusowe – trójwarstwowe, czterowarstwowe, a nawet pięciowarstwowe. Bambus jest tkaniną naturalną, delikatną, antybakteryjną, więc można kłaść przy pupie. Jest bardzo chłonny, cienki. Ma właściwości chłodzące. Pod naciskiem uwalnia niewielką ilość wilgoci, dzięki temu dziecko czuje, że ma mokro – idealne do odpieluchowania.
 3. Bawełniane – miękka bawełna organiczna, dość chłonna
 4. Konopny – bardzo chłonna i ekologiczna tkanina. Konopie są uprawiane bez pestycydów i nawozów, są bardzo odporne na choroby i mało wymagające. Po praniu może się kurczyć, stąd warto po praniu naciągnąć nieco wkład
 5. Lniane – delikatne, szybkoschnące;
 6. Muśliny, tetry – bawełniana pieluszka tetrowa o gramaturze 110 g sprawdzi się najlepiej dla najmniejszych dzieci, do 6 kg. Chłonność zależy od gramatury i rozmiaru, bardzo szybko schnie; daje możliwość złożenia i założenia jej na wiele sposobów;
 7. Mikropolar – może być wszyty z jednej strony wkładu lub występować jako samodzielny “wkład sucha pupa”, odprowadza wilgoć i daje uczucie suchości, nie chłonie;
 8. Coolmaxnie chłonie, ale szybko odprowadza wilgoć od pupy i daje uczucie suchości, np. przy kieszonkach Billou;
 9. Thermo Air– otacza wkład chłonny, natychmiastowo przepuszcza wilgoć i jest ona równomiernie rozprowadzana, sucho i przewiewnie od pupy – ja mam przy pieluszce Mommy Mouse – rewelacja! – również jego zadaniem jest odprowadzenie wilgoci, nie chłonięcie;
 10. Mayka – obszycie wkładu podobne do coolmaxu czy thermo, odprowadza wilgoć od pupy, daje delikatne uczucie suchośc, możemy spotkać we wkładach Magabi, czy Nanolo
 11. MAI-s ONe – chłonny, miękki, który został wyprodukowany specjalnie dla Mommy Mouse;
 12. Zorb – wg Magabi (bo do uszycia tych pieluszek używa się Zorb) jest w stanie pochłonąć 2-4x więcej wilgoci oraz bardzo szybko chłonie i schnie; (edit: od niedawna występuje również w Puppi z Igle-figle)
 13. Mieszane – przykładów jest mnóstwo, podaję niektóre z nich:
 • z jednej strony bambus, z drugiej mikropolar – od pupy kładziemy mikropolar, a mamy chłonność bambusową
 • węglowo – bambusowe – chłonne czterowarstwowe wkłady składające się z dwóch zewnętrznych warstw mikropolaru z włóknami węglowymi i z bambusa oraz wewnętrznych dwóch warstw z mikrofibry.
 • mikropolar-bambus-bawełna – mikropolarem przy pupie, dziecko dzięki temu czuje sucho
 • mikrofibra – bambus połączona z materiałem termolegolacyjnym (np. Mommy Mouse)
 • konopno – bambusowy – Puppi, składa się z dwóch warstw niebielonej tkaniny konopnej. Jej skład jest wzbogacony o włókna bambusa i bawełny organicznej, dzięki czemu wkład jest bardziej miękki i szybciej chłonie wilgoć.
 • bambus – bawełna – Puppi, bardzo chłonny, wykonane z froty bambusowej, znanej ze swojej chłonności oraz działania antyseptycznego; aby uzyskać jeszcze większą miękkość po praniu wystarczy wkład potrzeć
 • konpono – bawełniany
 • konopno – lniany
 • bambusowo – welurowy – 3 warstwy bambusa i 3 warstwy weluru bawełnianego, idealnie nadaje się, na dzień, na noc lub dłuższe wyjście

Ze względu na kształt:

 1. Duże składane, tzw “ręcznikowe” – dzięki czemu szybko schną, a po złożeniu mają lepszą chłonność
 2. Proste (prostokątne lub trapezowate) w jednym rozmiarze lub “rosnące” na długość, np. rozmiar s, m, l
 3. W kształcie klepsydry – dobre przy raczkujących i biegających dzieciach – nic się wtedy nie przesuwa, bo w kroku wkład jest najwęższy.

Ze względu na zastosowanie:

 1. Na co dzień – większość wkładów
 2. Na spacer – wkłady ze zwiększoną chłonnością lub z dodatkową wkładką tzw. boosterem
 3. Na noc – zwiększona chłonność, dodanie boostera lub zastosowanie dwóch wkładów

Ze względu na ilość warstw:

Występują wkłady dwu, trzy, cztero, pięcio warstwowe. Dodatkowo istnieją również wkłady, które się składa, przez co zwiększają swoją liczbę warstw i – co za tym idzie – chłonność.

Prefold – zszyte kilka warstw pieluszki, przeszywane tak,  by największa chłonność była w środkowym panelu (na środkowym panelu wszyta jest dodatkowa warstwa). Prefold można używać w otulaczach, jak i w kieszonkach, a u większych dzieci,  jako dodatkowy wkład chłonny położony na pieluszkę.

Ze względu na sposób umieszczania w pieluszce:

 1. Umieszczane w kieszonce
 2. Umieszczane przy pupie dziecka
 3.  Okalające pupę dziecka np. tetra lub prefold – wtedy spinamy je np. klamerką Snappi

zekebrown6mo18snappicloseup

źródło

Pominęłam coś? Dajcie znać, a uzupełnię 😉

rodzaje wkladow chlonnych


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 komentarzy do “Rodzaje wkładów chłonnych