Pielęgnacja pupy niemowlaka przy pieluchach wielorazowych


Robiąc listę wyprawkową dla mojej pierwszej córki, na pierwszym miejscu były pieluchy, chusteczki nawilżające, kremy… Dużo kremów. W praktyce oznaczało to, że chusteczki nawilżające szły jak woda, a i kremy również szybko się kończyły.

Robiąc listę wyprawkową na narodziny mojej drugiej córki, lista znacznie się skróciła, a na pierwszym miejscu były pieluchy wielorazowe i…brak kremów 😉

Jak pielęgnujemy pupę niemowlęcia, gdy stosujemy pieluchowanie wielorazowe? Jakie kremy są potrzebne?

Otóż żadne.

Pupę przemywamy wodą, suszymy myjką i zakładamy czystą pieluszkę.

Proste, ale można to robić na kilka sposobów.

Pupę możemy umyć:
a) bezpośrednio pod kranem – robiłam tak, że kładłam córkę brzuszkiem na mojej lewej ręce, a prawą myłam. Gdy było starsze, to “siadało” na brzegu umywalki (uwaga na temperaturę wody ;))

tap-1937219_640

b) myjką/wacikiem nasączonym wodą – miałam wodę przygotowaną w buteleczce z atomizerem, i moczyłam myjkę świeżo przed przewijaniem. Również na spacerze zdawało to egzamin z tymże brudną myjkę wrzucałam – razem z brudną pieluszką – do worka PULowego.

baby-feet-2612403_1280

Z czasem mój zestaw ewoluował – pisałam o tym tu: Mój wielorazowy podręczny zestaw do przewijania maluszka – i stał się zupełnie minimalistyczny. To znaczy ograniczył się do myjek i buteleczki z wodą 🙂

c) chusteczkami nawilżonymi wodą – rozwiązanie ekologiczne, ale nie do końca ekonomiczne

Wycieramy do sucha, trochę rozmawiamy z brządcem – pupa wtedy fajnie się wietrzy. No i zakładamy pieluszkę.
Dzięki pieluchowaniu wielorazowemu zapobiegamy odparzeniom, pupa ma “przewiewnie” i nie potrzeba żadnej “izolacji” w postaci chemicznej papki (czyt. kremu) od jednorazówki. Poza tym kremy mogą nam zatłuścić pieluchę i nie będzie ona chłonąć.

Jeśli jest potrzeba użycia jakiegoś kremu można położyć bibułkę do wyłapywania kupki przy skórze i wtedy zakładamy pieluszkę.

Gdy pojawi się zaczerwienienie, możemy użyć:
– mąki ziemniaczanej
wełny leczniczej
– wkładki jedwabnej

Do smarowania pupy można użyć ewentualnie olej kokosowy lub masło shea.
Jeśli dopiero zaczęliśmy używać pieluch wielorazowych i pojawiło się zaczerwienienie, to znaczy że skóra się “oczyszcza” z chemii. Trzeba przeczekać, a na pupę położyć np wełnę leczniczą. Takie “oczyszczanie” może zająć do dwóch tygodni.

Brak kremów i chusteczek nawilżających, to jest nie tylko korzyść ekonomiczna, ale przede wszystkim zdrowotna dla delikatnej skóry naszego Maluszka 🙂

baby-2605524_1920

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *