Koszt pieluszek jednorazowych a wielorazowych – aktualizacja 27.03.2017 3


Często jednym z argumentów zdecydowania się na pieluszki wielorazowe jest…oszczędność. Przemawia to zwłaszcza do Tatusiów. Czy naprawdę da się zaoszczędzić używając pieluszki wielorazowe. Przecież dochodzi koszt prądu, wody, proszku…. Popatrzcie:

Pieluszki JEDNORAZOWE

Ilość zużytych pieluch jednorazowych w ciągu 2,5 lat życia dziecka.

ZUŻYCIE PIELUCH W CIĄGU 2,5 LATA min liczba pieluszek na dobę ilość dni w miesiącu liczba miesięcy liczba zużytych pieluch w tym okresie koszt przy średniej cenie za 1szt 0,55zł
noworodek do 3m. 12 30 3 1080 594,00 zł
niemowlę 3-12. 8 30 9 2160 1 188,00 zł
starszak 1-2,5 lata 6 30 18 3240 1 782,00 zł
SUMA: 6480 3 564,00 zł

Inne koszty, czyli chusteczki nawilżające i kremy:

Inne ilość opakowań mies cena jedn koszt miesięczny koszt przez 2,5 lata
Chusteczki 3szt 4,00zł 12,00 zł 360,00 zł
krem na pupę 1szt 8,00zł 8,00zł 240,00 zł
SUMA 600,00 zł

 

Przyjęłam średnio 3 opakowania miesięcznie chusteczek nawilżających, mimo iż w początkowym okresie idzie ich znacznie więcej. Co do kremu, przyjęłam 1szt, koszt średni 8zł.  Czyli przez cały okres pieluchowania wydajemy 600zł na inne artykuły związane z okolicą okołopieluszkową dziecka.

Razem mamy już koszt:

3 564,00 zł + 600,00 zł 

text4136

Pieluszki WIELORAZOWE

 

Całkowite koszty pieluchowania wielorazowego

Model pralki: LG F12B8T/Q

Wsad = 8 kg

Program: Bawełna 60 C/Bawełna40C (na zmianę)

Zużycie wody na 1 pranie = 45 litry

Zużycie energii na 1 pranie = 0,60 kWh

W związku z tym, że Lovela bardzo się pieni, daję mniejszą niż zaleca producent, dawkę proszku.

Rodzaj opłaty cena jednostkowa/ jedn miary ilość na pojedyncze pranie koszt pojedynczego prania (cały bęben) koszt prania połowy bębna (tyle zajmuje mi 15 pieluch) koszt prania 1 pieluchy
zimna woda +ścieki 8,96zł/m3 (1000l) 45 litry 0,40zł 0,20zł 0,01zł
prąd 0,65zł/ kWh 0,60 kWh 0,39zł 0,20zł 0,01zł
proszek do prania Lovela do białego 34,40zł/ 3600g 100g 0,95zł 0,48zł 0,03zł
Nappy Fresh 19,00zł/ 500g 5g 0,19zł 0,10zł 0,01zł
RAZEM 1,93zł 0,97zł 0,06zł

Koszt wyprania 1 pieluchy wielorazowej to 6 gr. Składa się na to zużycie mediów (woda, prąd), odprowadzanie ścieków oraz proszek do prania i odkażacz. A można “dorzucić do wsadu również nasze pranie 🙂

Koszt samych pieluszek plus pranie

Liczy się średnio pieluszek na 24 zmiany, by móc prać do 2 dni. W zależności o wybranego systemu pieluchowania, marek i rodzajów wkładów te koszty będą się różnie kształtowały. Tu jest na naszym przykładzie. W zależności od obranego systemu, czy etapu rozwoju, na jakim jest dziecko, liczba może się różnić.

PIELUSZKI WIELORAZOWE przy praniu co 2 dni ilość średnia cena jedn koszt
kieszonki 6 53,00zł 318,00zł
otulacze (w tym SIO i wełniaki) 4 55,00zł 220,00zł
aio 2 70,00zł 140,00zł
formowanki 4 53,00zł 212,00zł
gatki/longi 2 65,00zł 130,00zł
wkłady 20 22,00zł 440,00zł
KOSZT PIELUSZEK 1 460,00zł
łączny koszt prania przez 2,5 roku 521,20zł
koszt myjek wielo 40,00zł
wiadro 16,00zł
SUMA 2 037,20zł

Łączny koszt używania pieluszek wielorazowych przy pierwszym dziecku. Warto zaznaczyć, że przy kolejnym koszt będzie wynosił tylko koszt prania.Można kupić pieluszki używane – koszt zmniejszy się o połowę conajmniej. Można używać wkładów z tetry plus ręczniki, czy cokolwiek chłonnego co wychodzi jeszcze taniej.

text4140

 

Mając już komplet danych policzmy łączny koszt pieluchowania wielorazowego i porównajmy to z wariantem pieluch jednorazowych:

wykres

Liczby mówią same za siebie 😉 Myślę, że argument ekonomiczny używania wielorazówek jest tu dość silny. A jeśli chcemy stosować je u młodszego rodzeństwa, to już mamy oszczędność niemal 100%.

źródło obrazka – pupus.pl

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 komentarzy do “Koszt pieluszek jednorazowych a wielorazowych – aktualizacja 27.03.2017

  • Marta

    3 opakowania po 3zł daje 9zł miesięcznie, czyli powinno być 9×24. A przy wielo nie używa się chusteczek? Bo myjki nie są wliczone w koszta wielo.

    • aga_ pastellescraft Autor wpisu

      To prawda, wdarł się błąd – poprawione już. 🙂 Co do myjek przy wielo…Ja używam pociętych pieluch flanelowych które piorę razem z pieluchami, stąd ich nie dodałam… Ale faktycznie – mógłby dojść koszt 260zł jeśli kupimy zestaw Cheeky Wipes lub koszt wacików.